ÖNEMLİ TEB Reçete Tevzi Sisteminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

!!!Meslektaşlarımızın Dikkatine!!!
Eczanelerin SGK İlaç Alım Protokolü'nün 3.7 maddesi reçete gruplarının Türk Eczacıları Birliği Farmainbox Reçete Tevzi Sistemine giriş işlemleri ve listeleri odamız ve SGKtarafından kontrol edilmektedir.
1. Reçete tarihinin tevzi sistemine yanlış girilmesi.
Örneğin kota dolu olduğu halde ocak ayı içerisinde karşılanan bir kan ürünü reçetesinin tarihinin 1 şubat olarak girilmesi.
2. Reçetede belirtilen,medulaya girilen ilaç sayısı ile farmainbox sistemine girilen ilaç sayısı arasında fark olması.
Örneğin : Medulaya 180 kutu beslenme solüsyonu girip farmainboxa 18 kutu girilmesi
3. Bazı reçetelerin kota yetmemesi nedeniyle medulaya girilip farmainboxa girilmemesi.
4. Reçete tevzide girilmesi gereken grup yerine sırf kotaya takılmamak için farklı reçete gruplarına reçetenin kayıt edilmesi vb..
Odamız tarafından yapılabilecek kontrollerde;Eczanelerin yukarıda belirtildiği şekilde sistemi aldatmaya yönelik, etik dışı işlem yaptığının tespit edilmesi durumunda eczanelere yaptırımlar uygulanabilmekte ve ayrıca söz konusu reçeteler SGK tarafından ödenmemektedir.
Bu nedenle; Protokol 3.7 kapsamındaki Reçeteleri karşılamadan önce;
- Kotalarınızın müsait olup olmadığının kontrol edilmesi ve reçetelerin Medula Provizyon Sistemine girişi yapıldıktan sonra, Reçete Tevzi Sistemine de aynı anda giriş yapılması,
- Sisteme ilaç adetlerinin ve reçete tarihlerinin doğru girilmesi,
- Söz konusu reçete tevzi listelerinin bizzat eczacı tarafından kontrollerinin yapılması gerekmektedir.
Ayrıca, SGK Cgrubu ve kan ürünü döküm listesi ile farmainbox listesini otomatik kontrol edecek bir programla ilgili olarak da odamız çalışma gerçekleştirmekte olup programla ilgili ayrıntılar sizlerle paylaşılacaktır.
Bilgilerinize önemle duyurulur.