ÖNEMLİ.. PLASTİK POŞETLER HAKKINDA

Eczanelerde ücretsiz poşet uygulamasında dikkat edilecek hususlar aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

1. İlaçlar için ücretsiz verilebilecek poşetlerin çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında ve ebadı da en fazla 20 x 35 cm ( körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil ) olmalıdır.
2. Ücretsiz verilebilecek poşetlere sadece ilaç konulabilecektir.
3. İlaç dışındaki ürünler için kullanılan poşetler için ücret tahsil edilmesi gerekmektedir.
4. Eczanelere poşet temin edilirken, faturalarda poşetlerin çift kat kalınlığının 15 mikron veya altında olduğu hususu ile ebatlarının faturada yer alması önem arz etmektedir.
5. Eczanelerde hali hazırda mevcut poşetler 31 Mart 2019 tarihine kadar kullanılacaktır. Ancak bu poşetlerin 15 mikrondan kalın olması veya 20 x 35 cm den büyük olması veya ilaç dışı ürün verilmesi durumunda ücretli verilmesi gerekmektedir.
6. Ücretli verilebilecek poşetlerin de 31 Mart 2019 tarihinden sonra çift kat kalınlığının en az 40 mikron ve üzeri olması gerekecektir.
7. Eczanelerin Yazar kasalarında poşet kısmının tanımlanması gerekmektedir. Poşetin ücretli verilmesi durumunda 31 Mart 2019 tarihine kadar fiş kesilebilir. Bu tarihten sonra barkod ile işlem yapılması gerekecektir. (barkodlu poşet uygulamasının nasıl yapılacağı ayrıca duyurulacaktır)
8. 31 Mart 2019 tarihinden sonra kullanılacak poşetlerde poşet üretici firma bilgileri, sıfır atık logosu, çevreci bir slogan yer alacaktır. Logo ve üretici bilgisi poşetin yüzde 20'sinden büyük olamayacaktır.

Bakanlık tarafından yayımlanan güncel Usul ve Esaslar için tıklayınız.

Afyonkarahisar Eczacı Odası